Finanční účast SVJ při poškození majetku vlastníka jednotky, které vzniklo opravou společných částí
Typickým příkladem je žádost vlastníka o finanční úhradu poškození zasklení lodžie, které pořídil vlastním nákladem. K poškození došlo, když byl dům, a tím také prostor lodžie, zateplován.
V tomto případě je třeba zvážit souvislosti, které nezačínají poškozením zasklení. K tomu uvádím ustanovení občanského zákoníku:
§ 1183
(1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.
(2) Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.
Obvykle se SVJ řídí pouze odstavcem (2), aniž by byla zvažována návaznost na odstavec (1). Zákonodárce odstavcem (1) předchází možným škodám na majetku vlastníka jednotky. Jestliže vlastník jednotky zastavěním společných částí neumožní přístup ke společným částem domu, neplní ustanovení zákona. V případě zastavění společných částí vlastníkem, musí vlastník zajistit jakýmkoliv způsobem zpřístupnění společných částí domu na své náklady. SVJ nemá zájem poškozovat majetek vlastníka, pouze potřebuje získat přístup ke společným částem domu, který vlastník znemožnil.
SVJ by mělo proto před zateplováním lodžie a i v jiných podobných případech, vyzvat vlastníka jednotky, aby zajistil jakýmkoliv způsobem zpřístupnění společných částí domu na své náklady.
Podobným případem jsou havárie vody na svislém vodovodním rozvodu v koupelně bytové jednotky. Z důvodu zastavení úniku vody je nutné vybourat část dlaždic (majetek vlastníka) a zdiva (společná část domu) v koupelně, aby se instalatér dostal k místu poškození svislého vodovodního rozvodu. Svislý rozvod vody je ve společnou částí domu, proto vlastníci žádají uhradit vybourání dlaždic, případně jiného majetku vlastníka jednotky.
V záležitosti poškození obkladů v koupelně lze chápat pocit křivdy vlastníka jednotky.Avšak SVJ nemůže nést náklad, který vznikl neplněním zákonné povinnosti vlastníka uloženou v § 1183 (1) NOZ. Škody na majetku vlastníka, který nebyl vlastníkem demontován, mohou být v těchto případech značné, např. pokud vlastník jednotky zastavil vodovodní stoupací vedení masážním sprchovým koutem v ceně mnoha desítek tisíc korun, luxusní rohovou vanou atp. a před nutnou opravou stoupačky toto svoje zařízení nedemontuje.
Po opravě společné části vodovodního potrubí musí SVJ uvést do původního stavu zděnou společnou část domu a nikoliv majetek vlastníka. Po opravě stoupaček je na uvážení vlastníka, zda znovu znepřístupní společnou část domu (stoupačky) stejným způsobem, jako před opravou, tj. obložením stěny dlaždicemi nebo instalací nějakého koupelnového zařízení. V případě obložení stěn vlastníkem jednotky doporučujeme vlastníkům jednotek, aby si při obkládání zdiva ponechali část obkladů navíc pro budoucí možné opravy.
SVJ bude samozřejmě dle zákona hradit škody, které by vznikly v souvislosti s opravou případnou neopatrností nebo neodbornou opravou, např. protečení vody do několika jiných jednotek. V popsaných případech SVJ vypracuje žádost k pojišťovně ve věci náhrady škody způsobené SVJ jinému.
Přeji pěkný den, Jan Halík